Kā norakt labu ieceri? Ar grandiozām alternatīvām!

Man reiz bija kāds daudzsološs paziņa, kam visi paredzēja lielu nākotni. Cienījamu vecāku dēls, gudrs, pašapzinīgs, lieliskām iespējām. Tomēr, kad vēlāk, pēc padsmit gadiem, viņu satiku, nekur tālāk par vidusskolas diplomu viņš nebija ticis. “Man ir ļoti daudz ideju vērienīgam biznesam”, viņš man teica: “Vienīgi, nav naudas, ar ko sākt”. Idejas bija tik grandiozas, ka bez miljona neiztikt, bet miljonu neviens viņam negribēja dot. Ar mazākām idejām viņš negribēja krāmēties. Tā nu tālāk par ideju ģenerēšanu nebija ticis.

Šo puisi atcerējos, klausoties debatēs par depozītu sistēmu. Redz, VARAM izstrādātā pudeļu depozīta sistēma neesot gana laba, jo vajag daudz labāku, lielāku, ideālāku, modernāku. Tas nekas, ka meži ir pilni ar pudelēm, jūra ir pilna ar pudelēm, un piesārņošanu vajag pārtraukt nekavējoties.

Varbūt sākumā un tūlīt pārtraucam piesārņot vismaz ar to, ko ir viegli novērst – pudelēm, ko varam ielikt depozīta sistēmā. Pat, ka kāds bagāts cūkmens pudeles mežā vai pludmalē aizmirsīs, būs cilvēki, kam būs papildu motivācija tās nogādāt depozīta sistēmā.

Mani neatstāj sajūta, ka šo sapni par alternatīvo sistēmu ir uzbūruši tieši tie, kas nevēlas nekādu depozīta sistēmu. Bet depozīta sistēmai ir gana liels sabiedrības atbalsts, tāpēc nav prātīgi principiāli pret to iebilst. Ideālā, alternatīvā sistēma ir labs paņēmiens acu aizmālēšanai. To būs grūtāk ieviest, nav arī vērā ņemamas pieredzes tās ieviešanā citur, tās izstrāde prasīs vairāk laika un vēl vairāk diskusiju – proti, visu labi attālinās. Tikmēr šobrīd piedāvātā un izstrādātā pudeļu depozīta sistēma ir aprobēta citās valstīs, un to ieviest var samērā ātri, turklāt dzērienu ražotāji to atbalsta.

Depozīta diskusijā ir ļoti daudz kaislību un negaidītu pavērsienu. Parādās apšaubāmas kvalitātes pētījumi (skatiet manu rakstu te), baumas, eksperti pauž “neatkarīgus” viedokļus, noklusējot savu interešu konfliktu. Likmes ir augstas – ar pudeļu depozīta sistēmu, ko dzēriena ražotāji vēlas apsaimniekot paši – un likums viņiem to ļauj, – pazūd daļa ienākumu atkritumu apsaimniekotājiem, kam līdz šim dzērienu iepakojuma apsaimniekošana bija labs, sabiedrībai ne pārāk caurskatāms ienākumu avots, jo tie dod vērtīgu, gana tīru izejvielu. Tiesa, dzērienu pudeļu depozīts nodrošina vēl vairāk un vēl tīrāku izejvielu, bet citā kravas kastē. Maldās tie, kas saka, ka depozīta sistēma esot novecojusi – nē, tā ļoti labi iederās mūsdienās un ir pilnībā apritīga, jo atgriež radušos iepakojuma atkritumus pie to “radītāja”.

Nešaubos, ir gana daudz cilvēku, kas ir noticējuši ideālajai sistēmai. Izklausās jau labi, ne? Bet kāpēc gan nevar tagad nekavējoties ieviest VARAM izstrādāto pudeļu depozīta sistēmu, un tad to pakāpeniski paplašināt un tiekties uz ideālu? Pārmaiņas labāk iesākt ar maziem soļiem – un tad turpināt, jo pārāk grandiozas pārmaiņu ieceres bieži aprok pirms sākšanas.

nature-grass-lawn-glass-celebration-wildlife-environment-green-bottle-alcohol-celebrate-throw-bottles-litter-waste-garbage-recycling-made-beverages-waste-disposal-disposal-throw-away-society-recycled-glass-on-the-side-of-the-road-994826

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s