Gals un sākums. Valsts un es. Ar ko sākt?

“Valstij jāsāk ar sevi”. Tāds izmisuma kliedziens, uzrunājot dusmīgos, skaļi izkliegts vēlēšanu balsu murdoņā. Jo grūtāk mums iet dzīvē, jo vairāk par notiekošo gribas vainot kādu citu. Jo mazāk mēs kontrolējam savu dzīvi, jo vairāk ticam, ka to veido kāds no augšas, un uz viņu arī dusmojamies. Jo mazāk kontrolējam savu dzīvi, jo vairāk ticam sazvērastības teorijām. D.Tramps uzrunāja dusmīgos cilvēkus, solot izsusināt purvu (izsūkt zampu) un iznīcināt “establišmentu”. Balsojums par viņu pirms diviem gadiem savā ziņā bija protesta balsojums, atriebjoties “establišmentam”. Mums vienalga, labāk vai sliktāk, mēs atriebjamies. Savā ziņā anarhisks  sauklis un savā ziņā arī – totalitārs, valsti rādot kā izvirtušu valdnieku. Jo anarhistiskāki un antidemokrātiskāki ir zampas izsūcēji, jo lielāku popularitāti viņi iegūst. Ja tas strādāja ASV, kāpēc to neizmantot šeit?

Kā atbildes reakcija parādījās cita kustība –“sāc ar sevi”. Iztīri savu māju, iztīri savu pagalmu, katru rītu sāc ar rīta rosmi! Ļoti jauki, bet šķiet, tā nav īstā atbilde dusmīgajiem, kuru problēma ir tieši tur, ka viņi nezin, no kura stūra sākt. “Sāc ar sevi” ir tāds ļoti labējs sauklis, kas raksturīgs apmierinātajiem. Kamēr manā dzīvē ir viss kārtībā, es lepojos ar savi un saviem sasniegumiem, es neko daudz no valsts nesagaidu, galvenais, lai netraucē. Jo es esmu zirgā, es visu varu un man šķiet, ka dusmīgie paši ir vainīgi pie savām problēmām. Jo es ar visu tieku galā pats.

Vēl ir trešais sauklis: “valsts esam mēs”. Mēs esam tie, kas izvirzām savus priekšstāvjus, un tie īsteno mums solīto. Ideālajā pasaulē, kur valda demokrātija, nav zemūdens spēļu un oligarhu sarunu, valsts patiešām varam būs mēs paši, sadzirdot vienam otru.

Bet var būt arī galējības, un kāds augstā krēslā ticis domā, ka viņš pats jau ir valsts. Valsts esmu es, un es esmu valsts.

Varbūt jāsāk ar ar jautājumu, kāpēc mums vajag valsti? Kāpēc vajag valsti dusmīgajiem, un kāpēc valsti vajag apmierinātajiem? Vai tā var būt viena un tā pati valsts? Kāpēc pirms 25 gadiem mēs ticējām, ka kopā spēsim uzbūvēt savu valsti?

Gals un sākums

 

 

 

Viena atbilde “Gals un sākums. Valsts un es. Ar ko sākt?

  1. Atpakaļ-paziņojums: Latvijas blogāres apskats #139 (13.08.-19.08.). – BALTAIS RUNCIS·

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s