Nesapratāt, kāpēc 200 cilvēku gāja gājienā? Labi, paskaidrošu.

Te, Latvijā, cilvēki brīnās ne vien par praidu, bet arī par Sieviešu solidaritātes gājienu. Sak, pie mums viss ir kārtībā, nevienu nediskriminē, ko ta iet? Dažiem nav skaidrs, kāpēc tas notiek pēc  D.Trampa oficiālās stāšanās amatā kā ASV Prezidentam.

Pieņemu, ka cik dažādi mēs esam, tik dažādi ir arī iemesli, kas katru gājiena dalībnieku pamudināja tajā doties. Bet, lai notiek – paskaidrošu vienu no savējiem. Patiesībā, to ir vairāki, bet vienu paskaidrošu.

Tātad, nākamajā darba dienā pēc inaugurācijas D.Tramps vīriešu ielokā paraksta tiesisku aktu, kas turpmāk aizliedz ASV valdības grantiem veltīt pasākumiem trešās pasaules valstīs, lai sievietēm būtu pieejama kontracepcija un, nepieciešamības gadījumā, droši aborti. Morālisti gavilē, bet kā gan tas attiecas uz mums?

Nu, tieši nekā. Bet tas bija Sieviešu solidaritātes gājiens – tas nozīmē, ka es varu izjust solidaritāti ar trešās pasaules valstu sievietēm. Mēs, Latvijā, mēdzam aizmirst, ka mēs esam starp pasaules attīstītajām valstīm – un, lai gan pie mums ir daudz problēmu, un ļoti nevienlīdzīgs ienākumu sadalījums, mums, par laimi, tomēr tālu no tām sāpēm, kas ir tur. Piemēram, Āfrikas valstīs.

Āfrikā ne tuvu ir pieejamas tādas iespējas arī medicīnā, kas mums, te, Latvijā. Un tomēr – salīdzinoši ar pagājušo gadsimtu, bērnu un viņu māšu mirstība krītas, tas nozīmē- dzimstība pārsniedz mirstību, un kopējais iedzīvotāju skaits strauji aug. Resursu pieejamība ir galīga, kas nozīmē, ka resursu nav tik daudz, cik strauji augošajai populācijai vajadzētu, un tieši mātes ar maziem bērniem ir pakļautas milzīgam nabadzības riskam. Līdz tādam līmenim, ka ģimene pārdod bērnus verdzībā kakao plantācijās. Nav brīnums, ka viņi mēģina arī bēgt uz citām zemēm, bet mēs šeit, Latvijā, bēgļus negribam.

Lai nosargātu savas augošās meitas, Āfrikā izmanto barbariskas metodes – krūšu gludināšanu (žņaugšanu un apstrādi ar karstiem priekšmetiem), vai dzimumorgānu kropļošanu. Tas atstāj smagas sekas ne vien uz tālāko sievietes dzimumdzīvi (tā ir drīzāk pretīga, tāpēc izvairīsies, cik spēj), bet arī uz veselību, un spēju ieņemt, iznēsāt, dzemdēt, zīdīt bērnus. Diemžēl sievietes arī bieži tiek izvarotas, un krūšu nosaitēšana padara jauno sievieti mazāk seksuāli pievilcīgu. Skumjākais – lai arī cik barbariskas ir metodes, to mērķis ir cēls – attālināt jauno sievieti no seksuālās dzīves sākšanās (lai iegūst izglītību), un padarīt to viņai mazāk pievilcīgu, (lai mazāk dzimtu bērni, un lai viņa varētu savējos gan pabarot, gan izskolot). Jo cilšu vecākās sievietes, acīmredzot, nepaļaujas uz savu vārdu spēku. Jā, sieviešu izvarošana ir nepieļaujama, bet, ja reiz sabiedrība nav jauno sievieti nosargājusi, vēl netaisnīgāk ir viņu iegrūzt nabadzībā, liedzot abortu, bet pret viņas gribu liekot iznēsāt un uzturēt varmācīgi ieņemtu bērnu.  Jā, ideāli, ja dzimumattiecības ir tikai laulībā, bet arī laulībā sievietēm, ja viņas to nevēlas, nevajag dzemdēt bērnu katru gadu kā vidusslaikos. Tāpēc programmas, kas izglīto un padara pieejamu kontracepciju, ir tik nepieciešamas. Jā, un vēl HIV infekcija, ar ko dažās Āfrikas valstīs inficējušies pat piektā daļu iedzīvotāju.

D.Tramps to nokauj savā pirmajā darba dienā. Kas par steigu! Jā, gājiens notika svētdien, bet savu mizogīnisko (sievietēm naidīgo un pazemojošo) dabu viņš neslēpa, tāpēc tas bija iepriekš paredzams. Un mani no tiesas pārsteidz, ka tik liela daļa amerikāņu par viņu nobalsoja.

P.S. Ne jau sieviešu tiesības ir vienīgiesāpīgie jautājumi. Nav pagājušas divas dienas kopš Latvijas Zaļās partijas biedru iedvesmotāja D.Trampa stāšanās amatā, un jau tiek stādinātas arī ASV vides aizsardzības programmas, aizliegtas Vides aģentūras preses relīzes un atjaunotas strīdīgās naftas vadu izbūves.

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s