Ideju un jēdzienu piesavināšanās

Nav nekas slikts, ja mēs viens no otra mācāmies. Tieši tā cilvēce attīstās. Tā vienmēr ir bijis – kāds publicē savas idejas, cits tās uzzina un labās attīsta tālāk.

Tomēr ir īpatnēja jauna tendence, ko es dēvētu par piesavināšanos: kad kāds apzināti sabiedrībā zināmām idejām un pieņemtiem jēdzieniem piešķir pilnīgi jaunu, pat izkropļojošu jēgu. Ir jēdzieni, kam sabiedrībā ir izteikti pozitīva vai negatīva nokrāsa, jo to aprakstītās parādības ir nepatīkamas, nosodāmas, kaitīgas. Bet piešķirot šiem jēdzieniem citu jēgu, nevienam nav skaidrs, par ko runājam un kas ir slikts, un kas ir labs.

Tāda uzskatāma ideju piesavināšanās novērojama Melānijas Trampas runā pēc viņas vīra izvirzīšanas par Republikāņu kandidātu Prezidentam. Runā Melānija izmanto daudzus izteicienus no Mišelas Obamas runas, kas ir populāra Pirmā Lēdija un kuru uzskata par labu runu teicēju. Izmantojot elementus no Mišelas runas, Melānijas runas rakstītājs, iespējams, centās radīt iespaidu, ka viņas ir līdzīgas un pārstāv līdzīgas vērtības.

Apdomājot biežāk manītos jēdzienu putrojumus, sanāk neliela vārdnīciņa.

Jēdziens Kā es to sapratu līdz šim Jaunā jēga
Fašists Cilvēks, kurš atbalsta tādu sabiedrības organizācijas veidu, kur valda diktators, kas uzņemas pilnu kontroli pār ikviena indivīda izvēlēm. Vadoņa kritika ir aizliegta un tiek sodīta. Ikviens pakļauts valsts (nācijas) interesēm, kuras formulē vadonis. Ikviens, ko grib nolamāt vai kam izrādīt nicinājumu.
Liberālis Tāds, kas uzskata, ka “indivīds un viņa brīvība ir nozīmīgāka par jebkuras grupas vai kolektīva interesēm” (Jānis Ikstens). Vārda brīvība ir atļauta. Persona, kas atbalsta demokrātiju, cilvēktiesības un sociālo taisnīgumu.

Vai

Persona, kas atbalsta visatļautību, bet vienlaikus konservatīvi domājošo  pakļaušanu.

 

Liberālfašists Oksimorons, jo: cilvēks, kas vienlaikus uzskata un neuzskata, ka valsts (nācijas intereses) svarīgākas par indivīda interesēm, un otrādi. Lamuvārds liberālim, lai to diskreditētu.
Naida runa Naida runa izplata, mudina, veicina vai attaisno neiecietību (ieskaitot agresiju) pret kādu personu grupu tās tautības, rases, ticības, seksualās orientācijas, dzimuma u.c. pazīmju dēļ. Jebkura veida kritika, tostarp, viedokļa kritika, pretargumenti.
Kritiskā domāšana Spēja izvērtēt argumentus (to kvalitāti, avotus, pretrunas). Argumentu izvērtēšanas process. Paņēmiens, lai noraidītu mūsdienu zinātnes atziņas, kuras neizprot vai ideoloģisku iemeslu dēļ nepieņem. Vai arī izplatītu nepamatotas sazvērestību teorijas.
Emocionālā vardarbība Kādas personas ilgstoša nonicināšana, graujot cilvēka pašvērtību. Kads vīrs sievai nepērk kažoku, vai aizrādījums.
Pētījumi Rezultāts procesam, kurā meklējam jaunas zināšanas, izmantojot zinātniskas metodes, lai konstatētu jaunus faktus, atrisinātu kādu problēmu, pierādītu jaunas idejas vai attīstītu jaunas teorijas (WIKI) Ikviens novērojums vai viedoklis, kas kaut kur ir publicēts, vai varbūt arī nav publicēts, bet kāda persona (tostarp, es) novērojis vai padomājis.
Rasists Persona, kas uzskata, ka kāda rase ir pārāka par citām. Neglīts lamuvārds, ko lieto liberāļi baltās rases tiesību aizstāvju diskreditēšanai.
Vārda brīvība Tiesības paust savu viedokli. Tiesības paust naida runu.
Feministe /ts Persona, kas vēlas panākt sieviešu līdztiesību. Persona, kas vēlas, lai sievietes uzkundzētos vīriešiem.

img_4404

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s