Man vēl arvien ir sapnis. Post Tramp. Post Brexit.

Brexit man sagādāja spēcīgu pēcjāņu pārsteigumu. Trampa uzvara nē: tā man liekas vienkārši likumsakarīgs breksita (Brexit) turpinājums. Es, protams, cerēju, ka mana intuīcija melo. Nemeloja.

 

Kā vēsta kāda pēc breksita raksta atziņa[1] – politisko cīņu dalījums vairs nav starp labējiem un kreisajiem, bet gan starp saprātīgajiem un bezprāta dusmīgajiem. Vidējais Trampa atbalstītājs ir ne pārāk jauns baltais vīrietis ar vidēji labiem ienākumiem. Bet vēl būtiskāk – Trampa vēlētājs ir ļoti neapmierināts ar pašreizējo politiku. Viņš ļoti ilgojas pēc pārmaiņām[2].

 

Es nepiekrītu tiem, kas Trampa uzvaras galveno cēloni saskata izglītības sistēmā un socialajā netaisnīgumā – nē. Trampa vēlētājs nebija no sociāli apdraudētākajām aprindām, drīzāk – vidēji un labi pārticis. Mācīti vīri saka, ka  breksitā angļi balsoja par vērtībām[3]. Un es domāju – to pašu darīja amerikāņi.

Jā, es piekrītu arī tiem, kas Trampa uzvaras cēloni saskata liberāļos. Lai gan liberāļa definīcija ir diezgan izplūdusi, tāpēc es labāk vārdā nosaukšu tās liberālās vērtības manā izpratnē, kas “vainojamas”, – sieviešu līdztiesība, seksuālo minoritāšu cilvēktiesības, atbildības uzņemšanās par notiekošo trešās pasaules valstīs, vides aizsardzība, ekspertu “uzkundzēšanās” lemšanā. Tieši šīs vērtības ir nokaitinājušas balto vēlētāju un viņa kundzi. Starp citu, pēc breksita balsojuma Lielbritānijā pieauga ksenofobisku un homofobisku izlēcienu skaits. Līdzīgi kā tvaika katlam, kam norauj ventili.

@BonganiStevenD
#Trump didn’t win. Racism won. Sexism won. Hate won. Lack of education won. #ElectionNight #ElectionNight
9.11.16 09:22

Diemžēl tie laiki, kad baltais vīrietis bija kungs un pasaules iekarotājs, ir neglābjami pagājuši. Pasaule saraujas, lai kā mēs to negribētu. Nemieri un klimata pārmaiņu izraisītās problēmas[4] Tuvajos Austrumos nokļūst līdz mums teroristu veidolā, ekoloģiskās un sociālās problēmas Āzijā – bēgļu pieplūdumā un aktīvākā vides piesārņošanā un resursu izsmelšanā, kas sāk ietekmēt arī mūs. Pasaules pieaugošās nedrošības un paša sadzīves apstākļu radītās neapmierinātības izsaukto agresiju vairs nedrīkst izpaust pret vājāko (sievietēm, seksuālajām minoritātēm vai citas tautības un rases pārstāvjiem). Demonizēt ir politnekorekti [5].

Tramps ir atļāvies skaļi apšaubīt liberāļu vērtības. Viņš ir tas, kam audzināšana netraucē grābt sievišķi aiz vāveres[6]. Viņš neielaidīs ASV musulmaņus[7] un uzcels mūri starp ASV un Meksiku[8]. Klimata pārmaiņas viņa acīs ir ķīniešu sazvērestība amerikāņu rūpniecības konkurētspējas mazināšanai[9]. Vienīgi LGBT[10] jautājumā viņš rada putru, bet viņa viceprezidents Maiks Penns kārtību nodrošinās[11]. Ai, kā Maiks patiks mūsu fundamentālistiem – nost ar partnerattiecībām un seksuālo audzināšanu skolās!

Vai liberāļiem vajadzētu būt mazāk liberāliem? Nē, es tā nedomāju. Manis nosauktās liberālās vērtības vēl aizvien ir manas vērtības. Man vēl arvien ir sapnis [12]. Bet es saprotu, kāpēc liberālās vērtības rada sašutumu. Verdzības atcelšana ASV radīja kukusklanu. Bet arī tam cilvēce tika pāri.

Tāpēc ceru, ka ASV un arī mums nekas briesmīgs nenotiks. Kukusklana piekritēji gan sarosīsies, dzīve kļūs nedrošāka sievietēm, krāsainajiem un gejiem, bet tikai uz četriem gadiem. Jo Tramps nespēs novērst to nedrošību, ko ASV ienes globalizācija, klimata pārmaiņas, nevienlīdzības pieaugums. Un tad dusmīgie viņu pārvēlēs. Ceru, ka būs apdedzinājušies un vairs nevēlēs par klaju populismu.

P.S. Starp citu. Dīvainajā ASV vēlēšanu sistēmā patiesā uzvarētāja ir Hilarija[13].

mlkihaveadreamgogo

I still have a dream. Martina Lutera Kinga runa [12] 

I still have a dream, a dream deeply rooted in the American dream – one day this nation will rise up and live up to its creed, “We hold these truths to be self evident: that all men are created equal.” I have a dream… Martin Luther King Jr. (1963)

[1] Elitei jāsaceļas pret nezinošajām masām, ForeignPolicy.Com

[2] Vēlētāju sadalījums pēc dažādiem rādītājiem, NyTimes.Com

[3] Personīgo vērtību nozīme balsojumā par Brexit, Politikas profesora Erika Kaufmana blogs

[4] Klimata pārmaiņas veicināja konfliktus Sīrijā, National Geographic 

[5] Iveta Kažoka par dēmonu radīšanas cēloņiem 

[6] Donalds Tramps grābstās gar vagīnām, TheGardian

[7] Donalds Tramps un musulmaņi, TheGardian

[8] Donalds Tramps par imigrāciju, NyTimes.Com

[9] Donalds Tramps par klimata pārmaiņām, Twitter

[10] Demokrātu un republikāņu kandidātu salīdzinājums, ASV Vēlēšanu enciklopēdija

[11] Wiki par Maiku Pensu

[12] Man vēl aizvien ir sapnis, Martina Lutera Kinga runa

[13] Pēc nodoto balstu skaita Hilarija apsteigusi Trampu, LTV ziņas 

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s