Kam mums tie monarhi?

Dabā viss ir saistīts. Pirms simts gadiem cilvēki uzskatīja, ka ir radības kronis, un dabu var pakļaut kā vien ievajagas. Diemžēl cilvēki nerēķinājās, ka arī mēs paši esam ekosistēmas daļa, un nopietnas pārmaiņas ekosistēmā noved pie negaidītām sekām.

Šobrīd Amerikas Savienotajās valstīs strauji izmirst skaistais un agrāk bieži izplatītais monarha tauriņš. Izrādās – cēlonis tauriņa problēmām ir plašā herbicīdu izmantošana. Glifosātu saturošie herbicīdi iznīcina nezāles, starp kurām ir tauriņu barība – asklēpiju dzimtas augi (milkweed), un samazinoties šo augu izplatībai, strauji krītas pašu tauriņu populācija. Problēma slēpjas vēlmē audzēt monokultūras un pilnībā atbrīvoties no jebkura auga, ko uzskatām par nezāli. Ja aizliegtu glifosātu un aizvietotu ar citiem, tikpat iedarbīgiem herbicīdiem, rezultāts būtu tāds pats.

Protams, tas notiek TUR, Amerikā, kā gan tas varētu attiekties uz mums? Glifosāts ir populārākais herbicīds pasaulē, ko īpaši veicina ĢMO augu – pret glifosātu izturīgās kukurūzas un sojas – audzēšana. Lai gan Latvijā ĢMO augi nav ieviesti, arī pie mums tas ir populārākais herbicīds (piemēram, Raundaps), ko iesaka izmantot pat piemājas dārzos nezāļu iznīdēšanai.

Vai mums ir vajadzīgi tauriņi? Un kurus no tiem zaudējam mēs, ar herbicīdiem iznīcinot pārējos augus laukos?

Monarha taurenis asklēpijas ziedos  (Monarch Butterfly on Milkweed) https://www.flickr.com/photos/image-catalog/18202867048/in/photolist-tJwscj-pRtPsz-qUGhbM-ofT8wN-ojF7pe-ohCmYF-ojF75r-ohCmzp-o1rACP-ohV2kn-phTYn7-pzn683-ohCFLR-o1qQZ8-o1qQEu-ofTmRJ CC Licence publiskai lietošanai

Monarha taurenis asklēpijas ziedos
(Monarch Butterfly on Milkweed)
CC Licence publiskai lietošanai

Raksts: Milkweed loss in agricultural fields because of herbicide use: effect on the monarch butterfly populationJohn M. Pleasants, Karen S. Oberhauser, J. Insect Conservation and Diversity (2012) doi: 10.1111/j.1752-4598.2012.00196.x

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s