Izvēlies biti vai rapsi? Jebšu rapša audzētāji ir vienlīdzīgāki par citiem?

Pavasarī žurnāls “Science” publicēja rakstu par bišu saimju izmiršanas cēloņiem (Goulson, 2015). Statistika ir bedīga: divdesmit gadu laikā Centrāleiropā izmirušas 25% bišu saimju, bet ASV pusgadsimta laikā nozudušas vairāk kā puse bišu saimju! Ja agrāk ziemā dabisku iemeslu dēļ izmira padsmit procentu saimju, tad pēdējā desmitgadē ASV bišu saimju izmiršana svārstījās starp 30 līdz pat 90%. Apkopojot 170 pētījumus, Deivs Gulsons ar kolēģiem secinājuši, ka bišu saimju izmiršanā vainojama vairāku faktoru mijiedarbība, un cēlonis ir intensīvās lauksaimniecības metodes. Pirmkārt, bites cieš no barības nepietiekamības, jo jaunā mode audzēt monokultūras (lielās platībās vienas sugas augus, visas nezālēs noindējot) nozīmē to, ka bišu barība kļūst ļoti vienveidīga, un brīžiem tās nav, jo priviliģētā monokultūra nezied. Kaitēkļu apkarošanai izmantojamie pesticīdi novājina bites jau tā badā cietušo imūnsistēmu, rezultātā bites nespēj pretoties parazītiem un slimībām.

Tostarp Latvijas rapšu audzētāji ir sašutuši, ka piesardzības principa dēļ ir apdraudēts viņu bizness, jo bišu glābšanas nolūkā ir aizliegti pesticīdi neonikotinoīdi, kas apkaro rapšu kaitēkļus. Konvencionālie zemnieki un viņus aizstāvošā Zemkopības ministrija sakot “vispirms pārliecinoši jāpierāda insekticīda kaitīgums un tikai tad jāaizliedz“. Šeit man gribētos iebilst, ka publikācija respektablajā žurnālā “Science” nozīmē nopietnu pierādījumu līmeni par to, ka bitēm kaitē neonikotinoīdi. Jeb rapša audzētāji domā, ka jānogaida līdz brīdim, kad bišu vairs nebūs?

Mani interesē, kāpēc rapša audzēšanas bizness ir svarīgāks kā bitenieka bizness? 

Bet, patiesību sakot, bitenieka zaudējumi ir tikai daļa no tā, ko mēs kā sabiedrība varam zaudēt: bites un citi kukaiņi apputeksnē trīs ceturtdaļas no cilvēces audzētajiem kultūraugiem. Ko mēs ēdīsim, ja iznīks kukaiņi, kas apputeksnē augus, kuru augļus mēs ēdam? Kurš vasarā staigās pa lauku ar otiņu komplektu, lai augus apputeksnētu?

Es nesaprotu, kāpēc Latvijā par visām vārītēm ir jāaudzē augi, kam nepatīk mūsu klimats un kas tamdēļ cieš no kukaiņu uzbrukumiem? Varbūt kāds vēl izdomās iegūt šeit palmu eļļu, un mēs visi sadosimies rokās un celsim gigantisku siltumnīcu, lai viņa nolūks izdotos? Kāpēc nevar audzēt citus kultūraugus, kas neapdraud bites un citu zemnieku biznesu?

Julitas Klušas fotogrāfija www.dziedava.lv

 Julitas Klušas fotogrāfija
www.dziedava.lv

Informācija: Bee Declines Driven by Combined Stress from Parasites, Pesticides and Lack of Flowers, Goulson, D.; Nicholls, E.; Botías, C.; Rotheray, E.L., Science, March 2015, Vol. 347, No. 6229. doi: 10.1126/science.1255957

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s