Sievietei var būt tik daudz bērnu, cik viņa var atļauties uzturēt

Tā nav mana doma, to es esmu izlasījusi sievu pļāpās interneta forumos. Joka pēc varētu uztaisīt aptauju: cik no maniem lasītājiem domā tāpat?

Man ir paveicies, jo manā tuvumā un draugu lokā ir atbildīgi vīrieši. Stāsts nav par viņiem. Stāsts ir par faktisko sievietes un bērna aizsardzību brīdī, kad viņai nav paveicies un vīrietis nav tik atbildīgs, kā būtu gribējies.

Pastāstīšu kādu patiesu stāstu. Gan jau jūs tādus ziniet. Vīrietis, kam bija laba karjera un labi ienākumi, nolēma šķirties no sievas, abus pusaugu bērnus atstājot pie viņas. Sievai arī bija nelieli ienākumi, bet viņa bija paraugmāte un, kamēr bērni mazi, veltījusi sevi mājas dzīvei (vai tas nav tas, ko “Dzīvesziņā” meitenēm gribēja ierādīt?). Vīrietis izdomāja, ka bērnu uzturēšanai iztiks ar mazliet lielākiem alimentiem kā minimālajiem. Kad viņa griezās tiesā, viņš viņai piedraudēja, ka nu dabūs vēl mazāk. Un tā arī bija. Tiesas procesa laikā vīrietis aizgāja no sava labi pelnošā darba un kļuva par bezdarbnieku, bet faktiski turpināja savu karjeru trešās pasaules valstīs. Tiesa uzskatīja, ka tai nav jāuzklausa liecinieki, un nolēma, ka no nabaga bezdarbieka (lai gan bezdarbnieka pabalsts bija ļoti labs) nav ko daudz prasīt. Sieviete arī neprasīja uzturlīdzekļus sev, lai gan pēc laulības šķiršanas viņas dzīves līmenis ievērojami kritās.

Kāpēc viņa par sevi necīnījās?

Cīnījās gan. Pirmkārt, viņai tiesām nebija naudas – arī pusaudži grib ēst, dzīvot, ģērbties un arī izklaidēties. Otrkārt, viņai nebija laika: viņai bija jāpelna, jāuztur māja un vēl jāpieskata bērni, jo vīrs savu pienākumu pieskatīt bērnus reducēja uz pāris telefonsarunām mēnesī un satikšanos reizi divos mēnešos. Treškārt, tiesāšanās sita pa nerviem un bojāja viņas veselību. Brīdī, kad viņi šķīrās, viņu attiecības mainījās – un vīrs pret viņu izmantoja visus veiksmīga biznesmeņa iemaņas, ko bija attīstījis, kamēr viņa audzināja bērnus un attīstīja citas iemaņas – iejūtību, pacietību, rūpes. Vīra acīs viņa bija tikai biznesa partneris, no kura jātiek vaļā ar viņam pēc iespējas izdevīgākiem noteikumiem un šajā ceļā psiholoģisks spiediens, manipulācijas, labs advokāts ir legāli un pieļaujami līdzekļi. Pēc pirmās instances tiesas viņai nelabvēlīgā sprieduma viņa negāja tālāk.

Tādu gadījumi ir ļoti, ļoti daudz (trešā daļu Latvijas bērnu aug nepilnās ģimenēs pie mātes, un šīs ģimenes ir pakļautas nabadzības riskam). Sievietei manā stāstā būs mazāka pensija, jo gadus, kad vīrs audzēja karjeru, viņa pavadīja bez ienākumiem mājās, pieskatot bērnus līdz 3 gadu vecumam. Vēlāk viņa strādāja uz pusslodzi, jo kādam māja jākārto, bērni no skolas jāizņem un pa pulciņiem jāizvadā. Arī tagad viņa nekad neuzcels tādu karjeru, kā viņas labi pelnošais vīrs, jo – labi pelnošās karjeras vilciens ir aizgājis, kamēr viņa mainīja autiņus, vārīja biezenīšus un vadāja bērnus.

Ko saka pro-laifisti? Varu nocitēt “Vai tas, ka kāds bezatbildīgs mūsu liberālās sabiedrības auglis nemaksā alimentus, ir pietiekams arguments, lai atņemtu bērnam dzīvību?”. Citi iedvesmojošs izteiciens: sievietei vajadzēja padomāt, pirms saistījās ar tādu bezatbildīgu vīrieti (P.S. es to vīrieti no sava stāsta pazinu personīgi; ticiet man, viņam uz pieres nebija rakstīts “bezatbildīgs”; viņa rīcība man un citiem paziņām bija milzīgs pārsteigums). Vai arī – “gan jau viņa nebija pietiekami laba sieva un nemācēja vīrieti noturēt”. Tātad – ziņa ir skaidra un gaiša – ja reiz tiki pie bērna, tad, “māte”, tā ir Tava atbildība, kā Tu ar to tiksi galā.

Un – no visa tā –man ir vienkāršs secinājums: deputātu ierosinājums dzemdes pārvaldībai nav ar mērķi palielināt dzimstību, jo tad būtu citi ierosinājumi. Šis ir ar pavisam citu, daudz vienkāršāku mērķi:

sodīt sievieti par to, ka nodarbojās ar seksu bez nolūka radīt bērnu

Sveces 2

3 atbildes “Sievietei var būt tik daudz bērnu, cik viņa var atļauties uzturēt

  1. Atpakaļ-paziņojums: Latvijas blogāres apskats #34 (19.01.-25.01.). | baltais runcis·

  2. Es isti nesaprotu, kads sakars stastam ar jautajumu par deputatu ierosinajumiem??? Un mani personigi uzcep stasts, kura viena puse paradita tik lieliska sieva un mate, kamer otra puse ir “launais”.
    Ja jau sieviete tik ideala – kapec virietis aizgaja no gimenes??? Mana bernu mate drosi vien savu situaciju pozicionetu lidzigi ka aprakstitas sievietes situacija… Bet ir bezgala daudz iemeslu un niansu!!! Mans stasts ir identisks no manu bernu mates skatu punkta raugoties, bet diametrali citadaks no manam pozicijam skatoties! Ziepju operu tv varetu nofilmet, par to kas noticis pedeha 1.5 gada laika!!!! :((((

    • Saistība starp šo stāstu un deputātu ierosinājumiem ir pavisam tieša – deputāti grib, lai sievietes dzemdē vairāk. Bet kas notiek, kad sieviete ir piedzemdējusi? Šis stāsts nav par to, kāpēc laulība tika šķirta – bet gan par to, vai arī šķirtajā ģimenē vīrietis līdzvērtīgi iesaistās bērnu audzināšanā un uzturēšanā. Pieņemsim, sieviete bija tālu no ideālās – kas no ārpuses to tagad zinās – bet vai tiešām bērnu uzturnauda ir leģitīms līdzeklis, kā sodīt sievieti par to, ka nebija ideālā sieva? Spiest sievu tiesāties (jo nevar vienoties par alimentiem), aiziet no darba, strādāt nelegāli – vai tiešām tas viss šķiet OK?

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s