Personīgi. Ēdiens. 3.diena no 21

Šorīt jūtos kā zīlējot ar margrietiņām – par ko labāk šodien rakstīt – par produktu izcelsmi vai demitāriešiem?  Vai arī par to, kā top Tiešās pirkšanas pulciņš Jūrmalā – jo agrāk vai vēlāk, domājot par produktu izcelsmi un bioloģisko produktu piedāvājumu, Tu nonāc pie pārdomām, ka varbūt Tiešā pirkšana ir ceļš, kā sevi apgādāt?

Zināšanas par produktu izcelsmi, manuprāt, dod mums trīs svarīgus rīkus. Viens  – nodrošināties, ka produkts patiešām atbilst paša uzstādītajiem kvalitātes standartiem. Piemēram, vai produkts  nāk no bioloģiskās saimniecības, vai no valsts, kuras ražotāji izmanto krietni vairāk pesticīdu kā Latvijas audzētāji? Otrs –  tas dod iespēju “balsot ar maciņu”, neatbalstot biznesu, kas pašam šķiet neētisks. Kamēr nezinām produkta izcelsmi, mums nav ne jausmas par produkta ražošanas ētiskajām pusēm, piemēram, par plēsonīgu zemes atņemšanu pamatiedzīvotājiem industrializācijas vārdā. Un, treškārt, tas padara ēdienu personīgāku. Protams, trešais var šķist kaut kas ēterisks, netverams, ne visiem svarīgs. Tai pašā laikā – kāpēc cilvēki, cienājot ar āboliem, uzsver – tas no manas mammas dārza? Vai arī – šie gurķi no kaimiņa? Kāpēc tas vispār ir svarīgi? Ir vērts padomāt, ko tas maina manā attieksmē pret pārtiku – āboli no manas mammas dārza?

Bet ar to izcelsmi nemaz nav tik viegli. Vai esi kādreiz tirgū jautājis par produktu izcelsmi? Es esmu. Atbildi – visbiežāk vēlamā, viss no Latvijas vai vismaz Lietuvas. Bet – vai es esmu palūgusi uzrādīt pavadzīmes izcelsmes apliecināšanai? Nē. Man patiešām ir grūti to pajautāt, jo šķiet, tā es parādīšu, ka cilvēkam neticu.

Toties man ir gadījies nopirkt tirgū vietējās plūmes, un 100 m tālāk veikalā atklāt tādas pašas plūmes, tikai par zemāku cenu no Ungārijas.

Iespējams, kādam šķitīs, ka kafejnīcā pajautāt par produktu izcelsmi ir snobiska ekstravagance. Es vakardien pajautāju. Viesmīle apstulba par šādu jautājumu. Viņa bija ļoti pieklājīga un pajautāja virtuvē un atnāca ar atbildi – veikalā. Tagad zinu, kartupeļi rodas veikalā. Vai tikai Mārtiņa Rītiņa restorāna klientus interesē izcelsme pirms tie radās veikalā?

Un – mana apņemšanās – pērkot tirgū vai kafejnīcā, vienmēr pajautāt par produkta izcelsmi. Pamēģiniet jūs arī!

dārzeni

Jana, draugos ar Tiešo pirkšanu 

logo-personigi ediens

Logo
Kampaņu “Personīgi.Ēdiens” atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s