Saldo gāzēto dzērienu nodoklis un Sanfrancisko. Argumenti PRET kaut kur dzirdēti …

Sanfrancisko pilsētā vēlas ieviest saldo gāzēto dzērienu nodokli (soda tax), lai samazinātu aptaukošanās un diabēta izplatību, raksta portālā www.stuff.co.nz. Gāzēto dzērienu ražotāji pretojas. Ļoti interesanti, ka argumenti ir tie paši, ko esmu dzirdējusi Latvijā, runājot par saldo našķu ierobežošanu skolās:

“Providing people with education, opportunities for physical activity and diverse beverage choices to fit their lifestyles are proven strategies for maintaining health”

Tulkojot latviski: pareizāka pieeja veselības saglabāšanai ir patērētāju izglītošana (Latvijā dzirdēts: veselības mācībā skaidrosim veselīga uztura pamatprincipus), iespēja fiziskām aktivitātēm (Latvijā: neveselīgs uzturs ir maza problēma pret to, ka bērni sēž pie TV un datora), citu, veselīgāku dzērienu pieejamība (jā, un bērns, ko vecāki pieradinajuši pie veselīga uztura, nedzers saldo limonādi).

Paši ražotāji pret jauno likumu, kas noteikti mazinās viņu peļņu, iesaka citus paņēmienus, neko nepieminot par to ietekmi. Bet protams 🙂 Jo ietekme būs niecīga un peļņa nezudīs. Arī agrāk, ierobežojot veselībai bīstamu produktu pieejamību, ražotāji ir stāstījuši, ka nekas nav jāierobežo, bet  jāizglīto patērētāji. Kā liecina vēsture, tas nestrādā.

Līdzīgus likumus saldo gāzēto dzērienu nodokļiem centušies ieviest arī citās pilsētās ASV, diemžēl nesekmīgi. Interesanti, vai Sanfrancisko izdosies?

Un vēl, ievērojiet, ka galvenais arguments, kāpēc ieviest “dranķēdiena nodokļi”, nav kases papildināšana, bet veselība.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s