Informācijas pieejamība. Intelektuālā īpašuma aizsardzība. Un nauda, nauda, nauda. Kas pelna?

Dzīve kā zebras dibens. Vai ziemas ainava. Baltais mijas ar melno. Izbaudot un priecājoties par skaisto ziemu, mani sarūgtināja jauna cilvēka pašnāvība. Ārons Švarcs (Aaron Swartz). 26 gadi. IT kopienas aktīvists. Kāpēc? Jā, kāpēc?

Viņš publiskoja akadēmisko pētījumu datu bāzi, tas ir, padarīja publiski pieejamus zinātniskos rakstus, kas citādi sabiedrībai pieejami tikai par augstu samaksu. Viņa mērķis bija padarīt zinātnisko informāciju publiski pieejamu (baltais). Viņa rīcību valsts iestādes klasificēja kā ļoti nopietnu pārkāpumu, kurš radījis zaudējumu desmitiem miljonu apmērā (melnais). Neizturējis prokuratūras spiedienu, viņš laupīja sev dzīvību. Prokurors draudēja ar 35 gadiem cietumā. Daudz vairāk kā par noziegumiem pret citu cilvēku dzīvību vai veselību.

Zinātnisko pētījumu datu bāzu noslēgtība man ir mistērija, lai gan pati piecus gadus studēju doktorantūrā. Īpaši to izbaudīju 2009. gadā, kad krīzes rezultātā valsts neabonēja starptautiskos zinātniskos žurnālus, un arī augstskolu bibliotēkām tie nebija pieejami. Arī vēlāk, kad skumji secināju, ka daudzi vērtīgi raksti manā nozarē man nav pieejami. Jā, par maksu, protams, varētu iegādāties. Kam no šīs apmaksas labums? Nē, neceriet – raksta AUTORI par to neko nesaņem.

Arī būt par zinātnisko žurnālu recenzentu ir godpilns pienākums, par to neviens nemaksā. Zinātniskos rakstus autori gatavo paši, žurnāli to nefinansē.  Paši meklē naudu valodas redaktoram, jo tas ir gods tikt publicētam. Vai zinātniekam ir izdevīgi, ka viņa rakstam, kas publicēts prestižā žurnālā, klāt tiek tikai izredzēto pulciņš? Starp citu, Ārons protestēja tieši pret to, ka ienākumus par zinātniskajiem rakstiem saņem izdevēji, nevis autori.

Visai līdzīgi ir ne tikai zinātnisko darbu, bet arī citu radošo darbu autoriem. Latvijā autortiesību aģentūrai  pienākas no atklātajiem mūzikas skolu koncertiem 5 LVL pat tad, ja bērni atskaņo Mocartu. Un klausītāji ir tikai pašu bērnu vecāki. Sakiet, kurš iegūst no šiem 5 LVL? Mocarts, kāds jauns censonis vai autortiesību aģentūra?  Ja autori ir vēl dzīvi, atlīdzība vēlīgi tiek izmaksāta,  tikai cik paliek pašai aģentūrai? 2011. gadā AKKA/ LAA iekasējusi 3 miljonus latu, bet atlīdzībās izmaksājusi 2 miljonus latu. Kur palicis viens miljons jeb vairāk kā 30%?

Es, protams, esmu par to, ka radošais ieguldījums tiek pienācīgi apmaksāts. Tomēr pašreizējā situācijā neizskatās, ka autortiesību regulējums rūpējas par autoriem. Diemžēl tas izskatās pēc ļoti ienesīga “neautoru” biznesa, kam autori kalpo tikai un vienīgi kā slaucamas gotiņas. Gan mūzikā, gan zinātnē.

#pdftribute ir viena no akcijām, ko pauž Ārona atbalstītāji, brīvi pārpublicējot savus darbus.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s