“Otello” no perfekcionistes viedokļa

Līdz šim es domāju, ka “Otello” ir par greizsirdīgu vīru, kas nožņaudz sievu. Nedomāju, ka luga kaut kādā ziņā varētu attiekties uz mani, tāpēc vienīgais iemesls, kāpēc aizgāju uz “Otello” JRT, bija sajūsminātās atsauksmes tviterī.

Izrādās, esmu maldinājusies. Izrādās, “Otello” ir par mani. Otello ir perfekcionists. Es esmu perfekcioniste. Perfekcionisti ir spējīgi nožņaugt savu laimi tikai tāpēc, ka netic, ka ir to pelnījuši. Lai arī kādi viņi būtu, viņi – viņuprāt – nav gana labi, lai tiktu mīlēti.

Tā kā perfekcionisms ir diezgan jauns termins, mani mulsina tas, ka Šekspīrs to ir tik precīzi atspguļojis. Vai tiešām par spīti tehnoloģiju uzvaras gājienam mūsu grēcīgā pasaules uztvere kopš Šekspīra laikiem nav īpaši mainījusies?

Perfekcionistiem ir tieksme sev apkārt pamanīt, atlasīt un atsaukties tikai uz negatīvo informāciju, kas liecina par cilvēku novēršanos. Vēl vairāk – nevainīgus notikumus tulkot sev nelabvēlīgā virzienā. Kā lugā – Otello uzreiz notic Jago stāstam, ka Dezdemona viņam dārgo lakatu atdāvinājusi mīļākajam, pat neapsverot citas iespējas, kā lakats varēja mainīt īpašniekus. Piemēram, ar melu un viltus palīdzību.

Katra perfekcionista galvā sēž Jago un vērpj savus dialogus, izkropļojot realitāti un piedodot tai savu saindēto garšu. Jautājums tikai, kā Jago tur nokļūst? Kas viņu tur ielaiž?

Otello nepavisam nav perfekts. Viņš ir tik atšķirīgs. Savādāks. Kāpēc viņš nespēj noticēt, ka Dezdemona iemīl viņu tieši tāpēc, ka viņš ir tāds, kāds ir? Viņš pats?

“Otello” ir izrāde ar spēcīgu pēcgaršu. Lugas vēstījums caur komēdijas, drāmas un farsa līkločiem pie manis nokļuva tikai nākamajā dienā. Perfekcionistiem iesaku aiziet, lai noskatītos, cik smieklīgi, traģiski, un nenovēršami perfekcionisti žņaudzī savu dzīvi. Paldies JRT par atklāsmi. Keiša un Znotiņa saspēle ir teju ģeniāla.

 

 

Otello

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s