Kas ir humānā pedagoģija

Šodien nolēmu pameklēt internetā ko vairāk par humāno pedagoģiju.

Mana interese sākās pavisam vienkārši: manī ir izteikta nepatika pret padomju bērnudārzu un skolu. Tāpēc, domājot par saviem bērniem, sāku meklēt bērnudārzu, kas pēc iespējas mazāk atgādinātu padomju izglītības iestādes. Parasti ir grūti kaut ko atrast, ja nezini, ko gribi, vien skaidri zini to, ko negribi. Tomēr man paveicās. Bērnudārzu atradu, un pirmā pazīme: tajā bērnus nespiež ēst. Es vēl tagad atceros pazemojošo izsūtīšanu uz mazākās grupiņas kopgaldu, lai par sodu mazo bērnu acu priekšā mēģinātu iespiest vēderā man piešķirto putras porciju.

Tā arī aizsākās mani meklējumi par citādu bērnudārzu un vēlāk, bērnam pieaugot, par citādu skolu.

Nedaudz vēlāk es uzzināju, ka tas pedagoģijas virziens, kas mani interesē, tiek saukts par humāno pedagoģiju. Latvijā ir vairākas skolas, kas seko humānās pedagoģijas idejām, piemēram, Drustu skola, notiek arī pedagogu semināri un kongresi. Es neesmu pedagogs. Mani humānā pedagoģija interesē no cita skatupunkta – no bērna MAMMAS skatupunkta.

Google angļu valodā par “human pedagogy” vai “human education” neko atbilstošu nepiedāvā. Paldies Lindai, kas man ieteica pameklēt uz “humanistic education”. Vismaz Wiki par to ir pāris vārdu.

Atšķiras informācija, kas ir humānās pedagoģijas pirmavots. Vai – Nikolaja Rēriha, Dmitrija Lihačova, Š. Amonašvili un citu domātāju idejām. Vai arī – sākot ar Maslova piramīdu par pamatvajadzībām, Rūdolfa Šteinera (Valdorfapedagoģijas tēva) un Karla Rodžera darbiem.

Brauzējot tīmekli, atradu arī jaunu filozofijas virzienu – neohumānismu . Par to vairāk – vēlāk.

Viena atbilde “Kas ir humānā pedagoģija

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s