Ticēt vai neticēt klimata pārmaiņām?

Sākšu ar to, ka jautājums ir retorisks: klimata pārmaiņu* esamība vai neesamība un cēloņi nevar būt jautājums par ticību, bet gan – par pierādījumu esamību un to validitāti. Iemesls, kāpēc šo jautājumu uzdodu, nav dedzīga zinātniskās patiesības atklāšana – atbilde ir svarīga, lai saprastu, vai nepieciešams rīkoties un kā. Un, patiesību sakot, ir pat sarežģītāk – jo vides politikā pastāv piesardzības princips, kas liek rīkoties sliktas ietekmes novēršanai arī tad, ja ir pamatotas aizdomas, bet vēl nav 100% pierādījumu. Tātad – precizējot manu jautājumu – vai esošais pierādījumu līmenis ir tāds, lai mūs motivētu rīcībai iespējamo problēmu novēršanai? 

Šis ir arī būtisks iemesls, kāpēc mani interesē klimata skeptiķu argumenti – jo viņu paustais viedoklis daudzus attur no rīcības, kas, varbūt, šobrīd ir ārkārtīgi nepieciešama, un mēs nedrīkstētu kavēties. No otras puses, ir ļoti daudz lietu, ko darīt, un tāpēc, ja klimata pārmaiņas nav saistītas ar cilvēka darbību, mēs lieki šķiežam savus resursus, ko varētu izlietot prātīgāk.

Diemžēl internets (tostarp zinātnisko rakstu datu bāzes) ir sazvērējies, un pagaidām nevaru atrast ļoti nopietnus argumentus klimata pārmaiņu skepsei, bet tikai ļoti spēcīgus argumentus skeptiķu mītu atmaskošanai. Ar ko padalīšos:

Labprāt uzklausītu arī citus argumentus par un pret, bet lūdzu, pirms tos paužat, iepazīstieties ar abām augstākminētajām saitēm.

Ledājs

*Precizējot, klimata pārmaiņu antropogēnā izcelsme, kā rezultātā tās notiek ļoti strauji

Viena atbilde “Ticēt vai neticēt klimata pārmaiņām?

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s