Gatavojos vēlēšanām. Ko man partijas sola vides aizsardzībā?

Mans paziņa, vācu students Filips savā maģistra darbā rakstīja par Latvijas partiju sistēmu. Izstudējis visu partiju vēlēšanu programmas, viņš tās saklasificēja – labējās, centriskās, kreisās utjpr. Pēc vairākiem gadiem viņš nolēma rakstīt disertāciju, atkal bija vēlēšanas, izstudēja partiju vēlēšanu programmas un saprata, ka savu maģistra darba izgudrojumu – Latvijas partiju klasifikācijas sistēmu var nolaist podā. Tā vairs nestrādāja.

Es arī kādreiz centos lasīt partiju programmas un tad izdomāt, par ko balsot. Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās sapratu, ka tam nav jēgas – pat priekšvēlēšanu debatēs kandidāti muldēja ko citu, kā sarakstīts programmā, šķiet, viņi to programmu paši nemaz nebija lasījuši. Nemaz nerunājot par solījumu izpildi, kad bija ievēlēti.

Tomēr šoreiz nolēmu pastudēt, ko partijas saka par vides aizsardzību. Bet varbūt tam arī nebija jēgas, jo tik un tā visas partijas lielākoties stāsta par saviem labajiem nodomiem (vienai pat bija “nopietni nolūki”), izvairoties no kvantitatīviem rādītājiem. Nu, izņemot, kā mainīsies PVN un kādas jaunas iestādes dibinās. Tikai divas partijas atceras, ka Latvijā  ir apstiprināta Latvijas ilgtspējīgas* attīstības stratēģija līdz 2030. gadamun sola to ievērot. Vismaz kaut kas.

Nr

Nosaukums Kas teikts par vides aizsardzību (kultūrvide un lauku vide neskaitās) Manas pārdomas

1

Latvijas attīstībai Nekas Vides nav. Toties gāzi grīdā ražošanai. Ilgtspējīga attīstība – kas tas tāds?
2 Suverenitāte Nekas

Veselībai nelabvēlīgas pārtikas ražošanas un izplatīšanas ierobežošana – varbūt saistīts ar vidi, varbūt nē.

Lai kas tas arī būtu, bet aizliegumi būs! Pie viena aizliegs arī LGTB.

3

Brīvība. Brīvs no bailēm, naida un dusmām Nacionālas Latvijas valsts ilgtspējīga un līdzsvarota attīstība.

Mēģinājums daudzsološs.

Lai gan “līdzsvarota” un “ilgtspējīga” ir sinonīmi, ierakstīti abi – drošs paliek nedrošs. Kā to izdarīs, neviena vārda. Šķiet, paši īsti nezina, ko šie vārdi nozīmē. Bet zina, ka daļa publikas uz to varētu pavilkties.

P.S. Partijas nosaukums vismaz sola radošu pieeju.

4

Vienotība Mēs turpināsim uzsākto, balstoties uz izsvērtiem, ilgtspējīgiem un sabiedrībā diskutētiem Latvijas attīstības virzieniem, kas noteikti Nacionālajā attīstības plānā 2014.-2020. un Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā 2030.

Vismaz zina, ka pastāv šādi dokumenti un sola tos ievērot. Cerams, arī izlasījuši. Bet- cik lielu daļu no tajos solītā izdarīs 12. Saeimas laikā?

5

Politiskā partija Izaugsme  Nekas.

Ražosim, ražosim, ražosim. Samazināsm neapstrādātas lauksaimniecības zemju platības. Vēl viens gāzi grīdā.

6

Partija “Vienoti Latvijai” Nekas. Samelojos: ir ierakstīti vārdi “energoefektivitāte” un “energotaupība”. Ar ko energotaupība atšķiras no energoefektivitātes?
7 Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” Energoefektīvi risinājumi. Un “          Latvija kā viena no zaļākajām valstīm pasaulē – priekšnoteikums dabas un kultūras tūrisma attīstībā”.

Nu, un kā šo zaļumu panāksim? Nokrāsosim karti?

8

Latvijas Reģionu Apvienība Nekas. “Redzot mūsu nopietnos nolūkus Latvijas valsts attīstībai un izaugsmei”. Tā lūk! Pārējās partijas ir nenopietnas? Vides nav.
9 Jaunā konservatīvā partija Veicinās ģimenes, bioloģisko un ekotūrisma saimniecību īpatsvara palielināšanos un atbalsta sniegšanu lauku reģionos

Nav daudz, bet tomēr kaut kas.

10

Latvijas Krievu savienība Nekas. Brīnos. Ždanoka nebija tāda makten zaļa Eiroparlamentā? Latvijā zaļumu nesola, labāk tālāk no grēka, tauta nesapratīs.
11 “Saskaņa” sociāldemokrātiskā partija Mēs izveidosim tādus valsts atbalsta instrumentus kā Inovāciju fonds, Energoefektivitātes fonds, Zemes iegādes fonds, kā arī Demogrāfijas un reemigrācijas fonds.

Apbrīnojama attapība. Galu galā, visiem biedriem un viņu radiem, un šoferu dēliem vajag siltas vietiņas, un fondu radīšana šim mērķiem ir lieliska doma, kas neuzliek nekādas papildus saistības! Neviens cits nav bijis tik slīpēts.

12

Zaļo un Zemnieku savienība Vēlamies, lai Latvija būtu … zaļa valsts…

Veidosim Latviju par valsti ar augstu sabiedrības vides apziņu.

Sekmēsim bioloģiskas un ilgtspējīgas lauksaimniecības attīstību, vietējās produkcijas noietu.

ES fondu un valsts investīcijas veiksim atbilstoši “Latvija 2030” un “NAP2020”.

Atjaunosim Latvijas vides aizsardzības fondu.

Pasargāsim Latviju no ģenētiski modificēto organismu un kodolenerģijas riskiem.

Neskatoties uz maniem aizspriedumiem pret izvirzīto premjeru, secinu, ka ZZS programma izskatās viszaļākā. Lai gan – nešķiet, ka programma sola mērķtiecīgu rīcību, drīzāk apkopo vēlētājiem atpazīstamus lozungus, piemēram, nost ar bubuļiem ĢMO un kodolenerģētiku. Vai tās būtu lielākās Latvijas vides problēmas? Bet gan jau kāds pavilksies.

Dīvaini, ka atjaunos Latvijas vides aizsardzības fondu-vakar vēl tas bija gana dzīvs!

13

No sirds Latvijai Nekas

Latvijai no sirds, bet bez mates dabas.

 

P.S. Vairākas partijas piemin vietējo un alternatīvo enerģiju. Nepasakot neko, kas tieši ar to domāts, tāpēc par ietekmi uz vidi neko nesecinu.

* Ilgtspējīga attīstība ir tāda attīstība, kas nodrošina šodienas vajadzību apmierināšanu, neradot draudus nākamo paaudžu vajadzību apmierināšanai”. Agrāk šādas attīstības apzīmēšanai Latvijā izmantoja vārdu “līdzsvarota”, uzsverot, ka tā ietver trīs savstarpēji saistītas dimensijas: vides, ekonomisko, sociālo. Tas nozīmē, ka stingras vides aizsardzības prasības un augsti ekonomiskie rādītāji nav pretrunā, ekonomiskā augšupeja nedrīkst degradēt vidi un vienlaikus tiek nodrošināta augsta dzīves kvalitāte.

 

Koki

2 atbildes “Gatavojos vēlēšanām. Ko man partijas sola vides aizsardzībā?

  1. Diemžēl neesam tik mietpilsoniskā stāvoklī, lai viedoklis vides lietās būtu tas, pēc kā izraudzīties, par ko balsot. Krimas un Donbasa draudi ir arī mums.

  2. Atpakaļ-paziņojums: baltais runcis Latvijas blogāres apskats #17 (22.09.-28.09.). | baltais runcis·

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s